Bugun...Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık..

Ağrı’da dâhil olarak Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya gelerek Suriye’ye göndermek üzere bir yardım tırı gönderdi

facebook-paylas
Tarih: 11-12-2020 01:15

Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık..

Kış mevsiminin baş gösterdiği bugünlerde Suriye'de yaşam mücadelesi veren yüzbinlerce  kişi için 81 ilden Yüzlerce yardım TIR'ı Suriye yoluna koyuldu.

'Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık' sloganıyla zor şartlarda kışı geçirmek zorunda olan Suriyeli mağdurlar için Ağrı Memur-Sen, Ağrı Önder İmam Hatip Mezunları Derneği, Ağrı ASKON Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği ve Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği'nin iş birliği ile  170 bin lira değerinde un, ısıtıcı, atkı ve bere olan tır yapılan basın açıklamasının ardından yola çıktı.

Yardım TIR'ının önünde bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşu üye ve gönüllüleri adına konuşma yapan Ağrı İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Kerem Engin, şu ifadeleri ifadeleri kullanıldı.

 

"Kışın gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek"

Mart 2011'den bu yana  iç savaşta, yüzbinlerce  insan hayatını kaybetti, 5,5 milyondan fazla sivil hayatta kalabilmek için başka ülkelere sığındı. Suriye'de yüzbinlerce insan hayatını kaybettiği, milyonlarcası  mülteci olduğu  iç savaş 9. yılını geride bıraktı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliğine göre, iç savaş nedeniyle 6,7 milyon Suriyeli mülteci durumuna düştü. Bu kişilerden 3,6 milyonuna Türkiye tek başına misafirperverlik  yapıyor. Diğer taraftan  birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonunun (UNICEF) yayımladığı raporda, Suriye'deki iç savaşta 2014-2019'da 5 bin 427 çocuğun öldüğü belirtildi. Suriye de  Aralık 2019'dan bu yana günlük tahmini 6 bin, 2019 sonu itibari le 2,6 milyon çocuğunda ülke içinde yerinden edildiği ifade edildi.Raporda, 5 milyonu Suriye içinde ve 2,5 milyonu komşularda  olmak üzere 7,5 milyon çocuğunda   yardıma muhtaç olduğu vurgulandı. 

Suriye'de uzun yıllardır devam eden savaş sebebi ile bi çok  insan yardıma muhtaç hal de hayatına devam ediyor.Kar ve kışın  gelmesiyle kamplarda yaşam daha zor hale gelecek. Korona virüsün bütün dünyada arttığı bu zor günlerde, Suriye'de kış mevsimi daha tehlikeli. Çadırların ısınması, kışlık giysileriyle oyunlar oynaması için İHH İnsani Yardım Vakfı harakete geçti.Suriye'de bugüne kadar milyonlarca kişiye yardım ulaştıran İHH, şimdi de “Rotamız İyilik, Yükümüz İnsanlık” diyerek zor şartlarda kışı geçirmek zorunda olan Suriyeliler için bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında gün 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde 81 ilden ve Ağrı'dan yüzlerce insani yardım TIR'ı Suriye için hareket edecek.Bu yardım tırının oluşturulmasında desteklerini eksik etmeyen Ağrı Memur-Sen, Ağrı Önder İmam Hatip Mezunları Derneği, Ağrı ASKON Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği 'ne ayrıca Ağrı İHH İnsani Yardım Derneğimizin ilçe temsilciliklerine tüm üye ve gönüllülerimize çok teşekkür ederiz. Rotamızın hep iyilik, yükümüzün her zaman insani değerleri olması duasıyla. 

Basın açıklamasının ardından yardım TIR'ı Ağrı'dan Suriye'ye hareket etti.İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI